1999-2010 Yılları Aralığında İkonik Siteler


Not: İnternet sitelerinin geçmiş yıllara ait ekran görüntüleri web.archive.org'dan alınmıştır. Bazı görüntüler, çok eski olduğundan dolayı eksik çıkmaktadır.


- e-kolay.net


ekolay.png

1999 yılında kurulan ve Kemal Sunal'ın oynadığı reklamlarıyla kısa sürede alanında zirveye çıkan ISP (internet servis sağlayıcısı). TTNET'in agresif büyüme politikası sonucu internet servis sağlayıcılığı hizmetini durduran e-kolay online okey oyunuyla bir süre gündemde kalmış, daha sonra haber portalına dönüşmüş ve 2014 yılında yayınını durdurmuştur.
- ikissyou.org


FireShot Capture 3 - I kiss You !......_ - https___web.archive.org_web_2002112.png


Hikayesi için:

https://onedio.com/haber/-i-kiss-you-diyerek-dunyada-bir-fenomen-haline-gelen-internet-mahir-464391
- gazetem.net


gazetem.net.png

Genel olarak liberal-sol eğilimli yazar, gazeteci ve akademisyenlerin 2002 yılı itibarıyla yazılarının yayımlandığı, köşe yazarlarının yazılarını internette yayımlanmak üzere özel olarak hazırlamasıyla öne çıkan bir tür online köşe yazarı platformu. Siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat kategorilerindeki köşe yazısı formatındaki yazılar, kağıt gazetelerin hakim olduğu alanın dijitalleşmeye başlamasına da ön ayak olmuştur.


- medyakronik.com


medyakronik (1).png

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ilk yıllarından itibaren bu kurumda görev yapan gazeteci Alper Görmüş ve Kürşat Bumin editörlüğünde medya eleştirileri yayımlayan web sitesi. İki ismin de gazetecilik ve akademisyenliği bırakması sonrası Medyakronik de kapanmıştır.


- divxplanet.com


divxplanet.png

90'lı yılların sonunda yayılmaya başlayan torrent aracılığıyla dizi-film indirme kültürünün yarattığı web sitelerinden biri. Çok sayıda dizi-filmin Türkçe altyazılarının yayımlandığı divxplanet 2001 yılında kurulmuş 2017 yılının ilk aylarında faaliyetlerine son vermiştir. divxplanet'in başka bir isimle tekrar hizmet vereceğine dair söylentiler devam etmektedir.


- itiraf.com


itirafcom (1).png

1999 yılında kurulan ve 2017 yılının başında yayınına son veren, kullanıcıların isimlerini açıklamadan itiraflarda bulunduğu, özellikle 2000'li yılların ortasına kadar Türkiye'nin en çok ziyaret edilen web sitelerinden.

- efsaneler.comefsaneler.png

itiraf.com'un kurucusu Ersan Özer'in kurduğu, 2001-2007 yılları arasında faaliyet gösteren, Türkiye'ye ait efsanelerin çeşitli kategoriler altında yayımlandığı, forumunda da efsanelerin tartışıldığı web sitesi. Burası aracılığıyla yeni nesil tarafından tanınmaya başlayan bazı efsaneler tekrar popüler olmuş, dönemin dizilerinde ve gazetelerinde işlenmiştir.- grafi2000.com

grafi2000 (1).png

Flash programıyla yaratılan animasyonların yayımlandığı mizah tarihine Poke İmam, Karate Kamil, Noel Dayı olarak geçen karakterlerin ilk olarak insanların beğenisine sunulduğu web sitesi. 1999-2008 yılları arasında aktif olarak yayın yapmıştır.


- rahmeteylesin.com


rahmeteylesin.png

2001-2002 yılları arasında "Sanal Mezarlık" sloganıyla hizmet veren, belirli bir ücret karşılığında vefat ilanı yayımlayan web sitesi.


- fikirtepe.cjb.net


fikirtepeliler.png

İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe semtini konu edinen ve internet trollüğünün Türkiye'deki önemli örneklerinden biri. Hayali Fikirtepe karakterlerinin mahalle ağzını kullanarak "kız tavlama", "araç modifiye etme", "delikanlılık" konusunda öneriler verdiği, Fikirtepe'yle ilgili mizahi haberlerin paylaşıldığı web sitesi. 2002-2008 yılları arasında arasında aktif olarak yayında kalmıştır.


- yonja.com


yonja.png


2003 yılında kurulan online arkadaşlık ağı platformu. Türk kullanıcılara hizmet veren Yonja, Facebook'un Türkçe hizmet vermeye başladığı 2007 yılında dahi ücretli-ücretsiz olarak farklı kategorilerde hizmet vermiş, yıllar içinde popülerliğini kaybetmiştir. Hala yayınına devam eden Yonja yeni nesil tarafından tercih edilmemekte, fakat eski kullanıcılarının az da olsa kullanmaya devam ettiği bir web sitesidir.
- ixir.net


ixircom.png

Yine 1999 yılında e-kolay, superonline gibi firmalara rakip olarak kurulan ve Banu Alkan, Şevket Çoruh'un oynadığı reklamlarla kısa sürede popüler olan internet servis sağlayıcısının sitesi. 2001 yılında müşterilerini Superonline'a devreden Ixir kısa bir süre haber portalı olarak da hizmet vermiş ve 2002'de kapanmıştır.- myspace.com


myspace.png

Ağırlıklı olarak müzikle ilgilenen kullanıcıların profil oluşturup kendilerini internette tanıtmalarına olanak veren, birçok grubun ve müzisyenin ünlü olmasını sağlayan site 1996 yılında ABD'de kurulmuş 2000'li yılların başında popülerleşip 2000'lerin ortasından günümüze kadar müzik piyasasında belirleyici bir markaya dönüşmüştür.- shockhaber.com


shockhaber.png

1994-1999 arasında yılları arasında Türk televizyonlarında yayımlanan ve bir tür TV trollüğü yapılan Şok programının yaratıcılarının da içinde olduğu bir ekip tarafından kurulan web sitesi. Gazeteci Korcan Karar'ın başını çektiği ekibin yarattığı Şok'ta şifreli Cine 5 kanalının aynaya sıkılan saç spreyine yansıtılmasıyla şifresiz izlenebileceği, klozetlere dadanan canavarın tuvaletini yapan insanların poposunu ısırdığı, Demokrat Parti iktidarında gizlice uzaya gönderilen ve sonra ekonomik nedenlerle geri getirilmeyen Türk astronotun ailesinin dramı, Playboy yıldızı ve yaşadığı sırada magazin dünyasına damga vuran Anna Nicole Smith'in Edirne genelevinde çalışmaya başladığına yönelik yalan haberleriyle olay yaratmıştı. Medyanın güvenilmezliğine yönelik yaptığı yayınlar ve "Her izlediğinize inanmayın" sloganıyla tarihe geçen Şok'un metin yazarlarının 2001-2007 yılları arasında hazırladığı mizah-gündem eleştirisi ağırlıklı web sitesi.


- komplo.cjb.net


komplo.png

Internetin yaygınlaşmasıyla birlikte etkisi de artan komplo teorilerinin Türkçe olarak yayımlandığı 2001-2003 yılları arasında hizmet veren web sitesi.


- batug.com


batug.png

Kurulduğu 2001 yılından 2008'e kadar Türkiye'deki NBA takipçilerinin takip ettiği, forumu sayesinde buluşma noktası olarak kullandıkları web sitesi. NBA ağırlık olmasına rağmen satranç, Formula 1, rock müzik alanında da içerik üretiyordu. 2008'den itibaren paylaşımlarını azaltan batug.com 2011'de faaliyetlerine son vermiştir. batug'a olan yoğun ilgi nedeniyle batug.org adında sadece forum olarak hayatını sürdüren bir web sitesi kurulmuştur ve org uzantılı forum yayınına devam etmektedir.- antu.com


antu.png

Fenerbahçe'nin eski başkanlarından Ali Şen'in çocukları Metin Şen ve Adnan Şen'in 1998 yılında kurduğu ve faaliyetine hala devam eden, Fenerbahçe ile ilgili haberlerin paylaşıldığı, sahip olduğu taraftar forumuyla Türkiye'de hala forum kültürünü devam ettiren web sitesi.- forzabeşiktaş.com


forzabeşiktaş.png

Beşiktaş'ın taraftar gruplarından Çarşı'nın 2002 yılında kurulan web sitesi. Sahip olduğu forum ile dünyanın her yerinden Beşiktaşlıların forum aracılığıyla haberleşmesini sağlamaktadır.- webaslan.com


webaslan.png

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın taraftar gruplarının internette etkin olmasına karşılık Galatasaray taraftarları tarafından 2002 yılında kurulan ve faaliyetlerine aktif olarak devam eden web sitesi.-www.suikast.de


suikast.png

suikast.de 2001 yılında Hamburg'da yaşayan Türkler tarafından kurulan ve o dönem yaptıklarını duyurmakta zorlanan birçok Türk MC, grafitici ve dansçıya internette popülerlik kazandıran web sitesi. Çoğu rap albümünün promosunun ilk defa yayımlanması nedeniyle müzik piyasasında da önemli bir yeri vardı. 2008 yılında çok sayıda benzer web sitesinin arasında etkisini kaybedip kapanan suikast.de bu yılın başında tekrar yayın hayatına başlamıştır.


-www.ceza-fan.com


cezafan.png

Ceza'nın gerçek anlamda çıkışını yaptığı 2005 yılında kurulup, sadece 1 yılda üye sayısını 1 milyona çıkaran, 2008'den sonra güncellenmeyen ve kurucusunun vefatıyla kapanan web sitesi. İlk olarak Ceza'nın internette yayımlanması için özel olarak yaptığı şarkıları kullanıcılarıyla paylaşan, daha sonra Türkçe rap müzik yapan hemen her isme destek amacıyla sayfalarında yer veren ceza-fan.com Pislick isimli giyim markasının da doğmasına neden olmuştur.


-www.anatolianrock.comanatolian.png


Amatör grupların seslerini duyurabilmeleri için "grup site" isimli bir uygulamayı hayata geçiren site, bu uygulamayla gruplara kendilerine ait bir site yapmaları için bir alan vermiş ve grupların bu alanda web tasarım bilgisi gerektirmeyecek şekilde tasarlanmış,kolay yönetim menüsüyle hızlı bir şekilde sitelerini yapabilmelerini sağlamış rock müzik portalı.

- milliyet.com

milliyet.png

Günümüz güncel gazetelerinden olan Milliyet , 1997 yılından itibaren hizmet veren internet sitesi ile Türkiye'nin ilk internet sayfalarından birisidir.


- sahibinden.com


sahibinden.png

2000 yılında hizmet vermeye başlayan , Türkiye'nin yabancı örneklerine en yakın e-ticaret sitesi. Günümüzde de güncelliğini korumaktadır.