Hazırlayan; Sevgül POSTACI
İstanbul,14 Mayıs 2017


Yaptığım araştırmada 1993-2004 yılları arasında internet fenomeni kavramında çok kişi ve kişilere yer verilememiş, bahsi geçen tarihleri kapsayan, sohbet, oyun, telefon şakaları ve arkadaş bulma siteleri o tarihlerde revaçta olduğundan bu kriterler üzerine paylaşım yapılmıştır.
Türkiye’de internet kullanımına 1990 yıllarında başlamış o dönemde internet kafelerde sohbet siteleri ve arkadaş bulma siteleri popüler olarak gündemde olmuştur, dolayısıyla ilk internet fenomenimiz “Mahir” olmuştur, sosyal medya kullanımı ve yaygınlığı 2004 yılında “Facebook”, 15 Şubat 2005 tarihinde de “Youtube” hayatımıza girmiş bununla birlikte içerik paylaşımları ve sosyal medya kullanımı 90’lı yıllara göre sohbet ve oyunun dışında çok farklı boyutlara ulaşmıştır, son olarak da 2006 yılında “Twitter” ile birlikte ülkemizde de küresel dijital çağın nimetlerinden yararlanır olduğumuz doğrultusunda, eski tarihli çılgın fenomenler yok denilecek kadar azdır.
Ayca_22
Noel Dayı, animasyon
Mahir Çağrı, İnternet Mahir’imiz
Muhabbet- Murat Erzen
Erzurumlu Bülent Abimiz, telefon ses kayıtları

CHAT PROGRAMLARI
- MIRC - Yonja.com - Netloy
- İtiraf.com - Myspace.com - Superonline- sohbet kanalı
- ICQ - MSN- müzikli mesaj
- Limewire - Orkut.com
- Winamp - Pikniktube, çakma Youtube
- Netspace Navigator - Hi5- Stalker düşmanı

Saygılarımla, Bilgilerinizi rica ederim!

Gül Postacı

Ayça_22

ayça.jpg
Bir neslin erkeklerinin hayalini yıkan Ayça_22 şu an KOSGEB kredisiyle açtığı gözlemecide kendi işinin patronu veya öyle umuyoruz. Eğer burayı okuyorsan sağ alt köşeden çık gel sarı saçlım, piksel gözlüm.
Bir grup girdiğimiz sitelerde erkek-bayan demeden sürekli altta bize kamera açmaya çalışan kızcağız . . Yeter artık yahu bırak peşimi demekten bitip tükendiğim kız . . Yapışkan bir şey . .
Reddedilmekten bıkmadı, yüzsüzlüğü cabası . .
Şu Ayça_22'yi baş göz edelim de bizi rahat bıraksın istedik x J
Sanal dünyanın en popüler kızını bir zamanlar bizim Play Boy Şenol isimli arkadaşımızla baş göz etmeyi düşünüyorduk . .
Lâkin gelin adayımız Ayça_22 sırra kadem bastı . . :=)
Gerçek kimliği ya da bağlı olduğu kurum hakkında en ufak bir bilgi yok :=)
- Tıklayanlar var mı acaba ? şeklindeki sorulara
Sayın x: " Herkesin ilgisini çeken bir şeyler vardır" :D
şeklinde tartışmaya açık bir yorum sunuyor :=)
Yalnız şu bir gerçek ki internetle yeni yeni tanışanların tıklamadan edemediği, acaba içeride ne var sorusunu kendisine defalarca sormasına neden olan esrarengiz bir profil olmaz özelliği göstermektedir x:)
MUHABBET –MURAT ERSEN -2003
Zu Spat, daha da yaygın adıyla "Sie liegt in meinem Armen" şarkısıyla 2000'lerin başında İnternet Cafelerin milli marşı olan parçayı seslendiren Çetinkaya, Murat Ersen veya sahne adıyla Muhabbet, (d. 3 Ağustos 1984,Köln,)Türk asıllı Alman şarkıcı.1960'larda çalışmak için Almanya’ya giden ve oraya yerleşen 1. kuşak bir göçmenin torunudur. Aslen Eskişehirli olup Almanya'da doğmuştur. Ağabeyi Levent Erşen (sanatçı adı $iki Pa!) ile birlikte 11 yaşlarında evde müzik yapmaya başladı. 2003 yılında Almanya’da 4. kuşak göçmen çocuklarının Türkçeyi iyi anlamadıklarından yola çıkarak Almanca aşkı ve sevgiyi anlatan Arabesk parçalar yapmaya karar verdi. İlk şarkısı olan 'Sie liegt in meinen armen' adlı şarkıyı 2003 yılının Ocak ayında yazmıştır. Fakat onun vokalistliğini yapan Çetin Çetinkaya onun şarkısını ondan önce kendi adıyla İnternet'te yayınlayınca onunla yollarını ayırdı.
muhabbet2.jpg muhabbet.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=bzi20HKZj1M
https://www.youtube.com/watch?v=BFzCgqlS3tk
2004 yılında müziklerini ve sözlerini kendi uyarladığı-çevirdiği Almanca Arabesk parçalarını İnternet'e koymasıyla Almanya’da yaşayan Türk toplumunun yanı sıra Alman gençliğinin de ilgisini çekti. 2006 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Muhabbet'i Türkiye’ye davet ederek müzik aracılığıyla Türk ve Alman toplumun dostluğunu pekiştirdiğini söyledi. 2007'de yine Muhabbet Almanya'da bir festivalde Federal Almanya Cumhurbaşkanı horst Köhler’in katkılarıyla 3800 kişinin önünde konser verdi. Ağustos 2007 sonunda Rap tarzı müzik yapan Alpa Gun tarafından "Verbotene Liebe" (Yasak Aşk) isimli single'ı piyasaya sürüldü. Kaynakça: tr.wikipedia.org, youtube.com
İNTERNET MAHİR (I Kiss You)
İnternet Mahir, asıl adı Mahir Çağrı olan, "I kiss you all" sloganı ile tanınmış ve yaptığı basit kişisel web sitesi ile ödül almış kişidir. Mahir Çağrı, 1999'da açtığı kişisel web sitesi ile dünyanın tanıdığı bir isim haline gelmiş, gerçek bir internet fenomenidir. Dönemine göre normal kabul edilebilecek basit bir tasarım, hafif kırık bir İngilizce ile kurulan bu sitede samimiyet vardı. Mahir Çağrı, gündelik yaşamından koyduğu fotoğraflarla, 'Türkiye'ye gelirseniz sizi beklerim, evimde ağırlarım' yazdı, masa tenisi oynarken, akordeon çalarken çekildiği fotoğraflarını koydu ve açtığı ikissyou.org adlı sitesine, yüz binlerce ziyaretçi geldi!
mahir.jpg mahir 2.jpg
Sitedeki içerik şu şekildeydi; "I KISS YOU!!!!!!" (Sizi öperim!!!!!!) "Who is want to come TURKEY I can invitate ..... She can stay my home ........" (Kim Türkiye'ye gelmek ister ben davet edebilirim ..... O (kız) evimde kalabilir ........"I like music , I have many many music enstrumans my home I can play" (Müzikten hoşlanırım, evimde çalabileceğim birçok müzik enstrümanı var.) "My profession jurnalist , music and sport teacher , I make psycolojy doctora " (Mesleğim gazetecilik, müzik ve spor öğretmeniyim, psikoloji doktorası yaptım.) Türkçe düşünülerek İngilizce yazılmış bu satırlar, eleştiriden ziyade tüm dünyada sempati toplamıştır.
mahir 3.jpg mahir 4.jpg
Çağlar boyunca kulaklarımıza büyülü sözler fısıldandı. İnternet devrinde ise büyülü sözleri büyülü bir öpücüğe dönüştüren bir adam ortaya çıktı. Gönderilen tek bir öpücüğün ardından milyonlarca hayranı onunla tanışmak istedi. Büyülü öpücüğün hikâyesi ve arkasında yatan felsefe dünyayı değiştirebilir. Annesine düşkün bir çocuk olarak tanıtılan Mahir, annesinden gelen samimi ve sevgi dolu öpücüğün büyüsünü hayatı boyunca unutamaz. İlk aşkıyla birlikte yaşadığı hayal kırıklığının ardından karşısına çıkan her kadınla o ilk aşkın yaralarını sarmaya çalışır. İstediği sadece sevgi dolu samimi bir öpücüktür. Bunun için son bir umutla internet sitesi üzerinden dünyaya öpücük gönderir. İşte o anda Mahir’in hayatı tamamen değişir. Yalnız bir insan olan Mahir, bir gecede internet ortamının en meşhur karakteri haline gelir. Mahir’in büyülü öpücüğünün etkisi her geçen gün artar.
Not: Görselde, bir hayranının 'we love sex, too' afişi taşıdığı görülüyor. Ancak Mahir, verdiği bir röportajda sitesine 'I love sex' yazmadığını, bunun bir hacker tarafından yapıldığını söylemiştir.
Mahir Çağrı, ya da kendisiyle bütünleşmiş lakabıyla İnternetMahir, 'i kiss you' diyerek ilk Türkçe blogu açmıştı. Hatta muhtemelen dünyanın ilk blogları arasında da yer alabilir. PC World dergisi tarafından yapılan bir haberde, dünyanın en kötü web siteleri arasında 24. sırada bulunan ikissyou.org, 16 sene önce günde 1 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği bir adresti, Sayının ciddiyetini şöyle de anlatabiliriz, 2000 yılında Türkiye'deki internet kullanıcılarının sayısı 1 milyon 750 bindi...
Mahir'le birlikte, dünyada birçok kişi internetin gerçek gücünü keşfetmiş oldu. Kaynakça: onedio.com, eksisozluk.com


NOEL DAYI -Animasyonu


noel.jpg noel 2.jpg
İlk olarak 2000’lerin başında, Türkiye’nin en çok izlenen mizah ve eğlence sitesi Grafi2000.com’da yayınlanmaya başlayan Noel Dayı serileri, kısa bir sürede internet fenomeni haline geldi. “Bilişim dünyası ile mizah dünyasını birleştiren” Grafi 2000 Prodüksiyon tarafından yayına hazırlanan ve internette tıklanma rekorları kıran ünlü animasyon serisi, Bir zamanlar flaş animasyon olarak ünlü olan Türk yapımı noel baba. kara kaşı kara gözü argo konuşması ve yumurta topuk ayakkabısıyla göz doldurmuştur, ama o da internet aleminin tozlu sayfalarına karışıp gitmiştir.


ERZURUMLU BÜLENT- Telefonda cinnet geçiren Bülent Abi’miz
http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/75912/internet-fenomeni-cinnet-getiren-erzurumlu-bulent-kufur-icerir
2000'li yılların başında önce Erzurum'da sonra da tüm Türkiye'de bir fenomen haline gelen, cep telefonlarında "Erzurumlu.amr" şeklinde kayıtlı olan efsane ses kaydını dinliyoruz. "Günde 75 kere" kendisini arayıp ses çıkartmadan dinleyen telefon sapığına Erzurum'lu Bülent Abi'miz dümdüz saydırıyor efendim. Alkışlarlayaşıyorum.com , gece heç yatmiyanların sitesi..
Chat programlarının atası "MIRC"
mirc.png
Efsanelerden bahsedeceksek sakince ayağa kalkıp, ceketimizin düğmelerini ilikleyip, “chat’’leşme kavramını hayatlarımıza sokan Mirc’e teşekkürü bir borç bilmemiz lazım. Basit ara yüzüyle bilgisayarın başına ilk kez oturan birinin bile dakikalar içerisinde kullanabileceği MIRC, nick dediğimiz kullanıcı adı dışında başka hiçbir bilgiye gereksinim duymadan saatlerce sohbet imkanı sağlıyordu. O yıllarda ergenliğini yaşayan ve internet kullanma şansına sahip olmuş birçok insan için farklı bir yeri bulunuyor. Bir kuşağın ömrünün en taze yıllarını internet kafelerde solduran site, zamana yenik düşenlerden.
Bir dönemin sırlarının ortaya döküldüğü site "itiraf.com"
itiraf.png
İnternetle tanışmadan önce her şeyi içinde tutan insanlar, modemin düğmesine basılmasıyla adeta yılların suskunluğunun acısını çıkardılar. Bir dönemin derste kalem açma bahanesiyle sınıf kapısının yanındaki çöp kovasının etrafında toplanıp gıybet yapan çocukları, bu defa birer yetişkin olarak, itiraflar etrafında buluşmuştu. Herkesin söyleyecek bir itirafı olduğunu bizlere göstermiş, site sahibinin itiraflara yaptığı komik yorumlarla da kullanıcılarının gönlünde taht kurmuştu. O eski halinden eser olmayan site şimdi hala hayatına devam edenlerden. Ama hala nostaljik konuşmalarda bahsi geçmesine bakılırsa, eski tadı çoktan kaçmış görünüyor.
"MIRC" denince akla, hemen onun adı gelir "ICQ"
icq.jpg

irabilis isminde İsrailli bir genç tarafından oluşturulan site, yayınlandığı dönemde bir anda dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma programlarından biri konumuna yükselmişti. ICQ, İngilizce “I seek you” (seni arıyorum) cümlesinin kısaltması olarak lanse edilmişti. Kullanıcılarına ardışık olarak UIN ismiyle verilen kullanıcı numaraları hala değerlidir. Msn icat olunca azalarak bitenlerden olan site, artık unutulmaya yüz tutanlardan.
İnternetin elit Facebook’u "Yonja.com"
yonja.png
2000’li yıllara damgasını vuran bir diğer efsane de bugünün Facebook’u niteliğindeki yonja.com’du. İnternet tarihinin ilk cool’ları Yonja menşeiliydi. Son derece kaliteli bir ara yüze sahip olan site, zamanının sitelerinden bir adım öndeydi. Paralı üyelik sunmasına rağmen bir hayli popüler olan site, Facebook’un ücretsiz hizmetle ortaya çıkışından bu yana belini doğrultamadı.
Müzisyenlerin uğrak platformu "Myspace.com"
myspace.gif
2002 yılında kurulan MySpace’in yükselişi çok hızlı ve ani olmuştu. Sosyal medyanın ilk örneklerinden biri olan MySpace, Amerikalı bir genç olan Thomas Anderson tarafından kurulmuştu. İnternetin dünya genelinde çok da yaygın olmadığı dönemde 4 sene gibi kısa bir süre 100 milyon üyeye ulaşan MySpace, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede ofis açmıştı. Özellikle amatör müzisyenlerin uğrak yeri olan site, nice albümlerin, nice şarkıların lansmanın yaptığı bir platformdu. Hala aktif olarak hizmet veren MySpace, o şaşalı günlerinin artık çok uzağında. İzlediği hatalı politikalar ve hızla büyüyen Facebook yüzünden küçülmeye giden site kabuğuna çekildi.
Dinlenilen şarkılarla mesaj verme "MSN"
msn.png

Bir neslin gecelerini gündüz eden, benim de kişisel olarak ‘’internette chat’’ kavramıyla tanıştığım uygulamaydı Messenger. Az mı titreşim gönderdik, art arda oturum aç-kapa yaparak arkadaşlarımızın ekranlarında flood’lar yaptık. Toplu konuşmalarda saatlerce dönen geyik muhabbetler, ne dinliyorum özelliğini göstererek şarkılarla mesaj vermeler… “cnm bnm web cam bozuk’’ bahaneleriyle görüntülü konuşmalardan sıyrılan bir neslin uğrak yeriydi MSN
İletileri için Comic Sans kullananlar toplansa neredeyse bir Avrupa ülkesi büyüklüğüne ulaşacaktı. Kendini ekleyip nickinin listede nasıl göründüğüne bakmayan bizden değildi. Konuşulan kişiye titreşim atarak rahatsız edilir, uygulamanın güncellemesi gelir gelmez herkesi şenlik havası alırdı. Şimdilerin en çok özlenen nostaljisi olan msn, Facebook Messenger’ın ocağına incir ağacı diktiklerinden.
Virüslü dosyalara rağmen "Limewire"
limewire.jpg
Yeşil- sarı limon kesiti logosuyla, ADSL’in evlerimize yeni yeni girdiği, bir şarkının 10-15 dakikada indirildiği o karanlık yılların en güzel uygulamasıydı Limewire. O sıralar ortalıkta dolaşan ‘’Limewire’den dosya indirenleri polisler yakalıyor’’ söylemleri bile zamane gençliğini yıldıramamıştı. Bir şarkısı beğenilen grubun bütün albümünü indirmek de kullanıcıların ‘risk budur’ deme şekliydi. İçerisinde bulunan yüzlerce virüslü içeriğe rağmen, döneminin en sık kullanılan programlarından biriydi. “Atın ölümü arpadan olsun, bilgisayarım virüs yiyecekse senden yesin beee’’ diyen sadık bir kullanıcı kitlesine sahipti. Torrent gerçeğiyle ve ardı arkası kesilmeyen davalarla yüzleşmek onu da tarihin tozlu sayfalarına itti.
Google çalışanı bir Türk’ün zaferi "Orkut.com"
orkut.jpg
2004 yılında Orkut Büyükökten’in kendi ismini verdiği bu oluşum, Facebook gibi sosyal bir arkadaşlık sitesiydi. Özellikle ne hikmetse? Brezilya’da popüler olan sitenin üye sayısı diğer ülkelerde de hızla artıyordu. Facebook’un popülerliğini artırarak yavaş yavaş galip geldiği savaş, nihayetinde Brezilya kalesinde de Facebook’un üstün gelmesiyle kaybedilmiş oldu. 2014 yılında Google tarafından kapatılan site aracılığıyla nice insanlar tanışıp arkadaş olmuş, hatta bu arkadaşlıkların birçoğu evliliklerle sonuçlanmıştı. Sitenin sahibi Orkut ise yoluna hello.com isimli yeni oluşumuyla devam ediyor.
İlk göz ağrısı müzik oynatıcısı "Winamp"
winamp.jpg
Söz konusu efsanelerse, her ne kadar bir site olmasa da Winamp’ın varlığını atlamak olmaz. Değişen tema renkleriyle, unknown artistleriyle bir döneme damgasını vuran müzik oynatıcı uygulama, şimdilerde tarihin tozlu sayfalarında yerini alanlardan. Hala geçmişe özlem duyan; Spotify, iTunes ve diğer yeni yetmeleri reddedenler tarafından kullanılsa da, eski görkemli günlerinin çok uzağında. Kullanıcılarının hala o günlerin özlemini andığı sohbetlerde adı geçiyor ve “Seninle az şarkı dinleyip, playlistlerimizi hazırlamadık be Winamp!’’ diyerek incelememize bir başka siteyle devam ediyoruz.
Çakma Youtube’dan Hallice "Pikniktube"
youtube.jpg
Şimdilerde Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden olan Youtube, bir dönem erişime kapatılmıştı. Video paylaşımının popüler olduğu o dönem herkes sessizce bu ihtiyacı karşılayacak yeni bir platform beklentisindeydi. Ve o platformun öncülüğünü Beyaz Show ekibi çekti. Youtube’a benzeyen logosu ve fonetiğiyle birçok kullanıcı tarafından “çakma’’ olarak nitelendirilse de kısa sürede popüler oldu. Zaten internet hızının düşük olduğu o dönemde bir de kendini geliştirmeyerek “rüzgar gibi geçip gidenler ‘den biri oldu. Kapatıldığının haberini veren siberkultur.com sitesi bile inception misali kapatıldı.
İnternet Explorer’ın ezeli rakibi "Netspace Navigator"
netscape.gif
Sadece internet siteleri miydi tarihe karışan? Internet Explorer’lar, Safari’ler, Firefox’lar hayatımızda şimdiki kadar yer edinmemişken Netscape’ti tarayıcı yoldaşımız. Müdavimlerinin oldukça kullanışlı bulduğu Netscape, ismini efsaneleşmişler listesine yazdırmayı başaranlardan.
Internet Explorer’ın Internet Explorer olduğu zamanlarda en dişli rakibiydi. Zamana yenik düşüp kendisini yenileyemedi ve Nokia misali sessiz sedasız sanal savaştan elini ayağını çekti
Stalker düşmanı site "Hi5"
hi5.jpg
Facebook olmadan önce sadece Yonja mıydı ekleşip chatleştiğimiz site? hi5 dazamanının en popüler sitelerindendi. Her ne kadar şimdilerde ‘’ağğğbi minimalizm yha’’ desek de, geçmişte içinden çıkmadığımız siteler karmaşık ve adeta göz kanatan tasarımlara sahipti. Hi5 benim de ergenliğimin kenarından köşesinden yakaladığı, amaçsızca tanışma sitelerinden biriydi. Fotoğraflarımızı paylaşıp yorum beklerdik acaba neler yazacaklar diye. Profillerin herkese açık olduğu, kimsenin içinde art niyet gütmediği şeffaf yıllardı. Şimdilerde “acaba profilime kimler giriyor’’ sorusunu merak etmeye fırsat vermeden herkesi teker teker gösteren stalker düşmanı site, günümüzde nostalji masalarının mezesi olmaktan kurtulamayanlardan.


Türk gençlerinin ilgisinden nasibini alan "Netlog"
netlog.png
Türk gençliğinin akınına uğrayan bir diğer arkadaşlık sitesiydi Netlog. Hi5’da namımızı yürüttüğümüz uluslararası arenaya bir de Netlog tarafından çıkmıştık. Yine hi5’da olduğu gibi fotoğraflar yüklenir, beğeniler beklenirdi. Kullanıcılarını zamanında spam kutusuna gelen mesajlarla bıktırmış olsa da uzun süre popülerliğini oldukça korudu. Bir Facebook olma potansiyeli varken yavaş yavaş yitip gidenlerden olmanın önüne geçemedi. Bir dönem Twoo adıyla gönderdiği maillerle hayatına devam etmeye çalıştı fakat eski günlerine asla geri dönemedi.
İnternet vampiri bir nesil yaratan "Superonline" sohbet kanalı
superonline.png
Bir nesil için 1999-2002’li yılların internetini anlamlı kılan chat platformu Superonline, dönemine damga vuranlardan. Anlık ortalama 8000 kullanıcısı ile şimdilerde bile edilmesi güç bir popülaritesi vardı. Hatta server’lar öyle yoğun olurdu ki, odaya giriş yapabilmek için chatten birinin çıkması beklenirdi. “Tabii bu kullanıcılar da şimdikilerden çok farklıydı, mühendisler, doktorlar vardı’’ diyor hala o günleri özlemle ananlar. Gününün 5 saatinden fazlasını burada geçirenlerden, sabahlara kadar konuşanlara kadar sadık bir kitlesi vardı. Artık eski günlerinin çok uzağında bir balıkçı kasabasında emekliliğini yaşıyor. Kaynakça: vikilist.com